Anna Laurine Kornums nye grafiske roman Min ven Nietzsche dykker ned i myten om Nietzsches sammenbrud og hans venskab med Georg Brandes. Kornum undersøger med stor indlevelse forholdet mellem menneske og dyr, genialitet og galskab, og hvordan sårbarhed og lidelse forbinder alle sansende væsner.
I anledningen af udgivelsen udstiller vi Annas malerier, tegninger og skitser, der både trækker tråde tilbage i Kornums bagkatalog og viser helt nye værker. Publikum får et sjældent indblik i den kreative proces bag Min ven Nietzsche – fra de første skitser til den færdige bog.
Som led i udstillingen vil der være artist talks og paneldebatter, hvor Kornum og inviterede gæster diskuterer temaer som dyreetik, psykiatriens historie og savnet efter det forsvundne Europa.
De originale værker vil også være til salg.
Udstillingen varer frem til 27. september.